Vaata Politsei- ja Piirivalveameti täispikka vastust "Kuuuurijale" seoses Dag Saati surmaga!

Foto: Erakogu / Roger Kumm / Facebook.com
20:37 08. oktoober 2018
Allikas: Kuuuurija.ee

Tere, Katrin


Vastame esitatud küsimustele kirjalikult. Vastuse annab Roger Kumm, Põhja prefektuuri kriminaalbüroo talitusejuht:

„Tänavu mai lõpus sai häirekeskus teate, et Jõelähtme vallas on kaotanud teadvuse 54-aastane mees. Kohale saabunud meedikud püüdsid meest elustada, kuid tema elu ei õnnestunud päästa. Sündmuskohale reageerisid ka politseinikud. Kiirabi andis sündmuskohal esmase hinnangu, et tegu võis olla terviserikkega, vägivalla tundemärgid surnukehal puudusid. Politsei suunas surnukeha surma põhjuse selgitamiseks kohtuekspertiisi instituuti lahangule.

Lahangu käigus järel leidis ekspert, et vägivalla tundemärke surnukehal ei olnud ning surma põhjus oli südamerike. Üks surnud mehe lähedastest rääkis lahangu järel politseinikule, et surma eel võidi sealsamas Jõelähtme vallas viia läbi alternatiivmeditsiini seanssi ning manustada konnamürki. Surnud mees oli kuulduste järgi ka varem korduvalt konnamürki sellistel seanssidel manustanud.

Kuna politseiniku hinnangul puudusid teadlikul mürgi manustamisel süüteole viitavad tunnused, siis kriminaalmenetlust tollal ei alustatud ega tellitud kohtuekspertiisi instituudist täiendavat toksikoloogilist uuringut. Surnukeha lähedaste soovil tuhastati.

Nn konnamürk ei ole Eestis keelatud ainete nimekirjas ning selle manustamine ei ole keelatud ega karistatav, näiteks on seda ajakirjandusliku eksperimendi raames manustanud ka ajakirjanik (nt: https://radar.postimees.ee/4272075/robert-korvits-proovis-konnamurki-aga-mis-siis-saab-kui-mul-suda-seisma-jaab).

Politsei soovitab igal juhul selliseid seansse vältida ning mitte riskida oma elu ja tervisega. Seda, kes võib või ei või tervishoiuteenust osutada, reguleerib aga Terviseamet.

Meile on hiljuti edastatud ka kirjavahetus, kus nüüdseks surnud mees ja konnamürgi pakkuja arutasid erinevaid seanssidega seotud asjaolusid, kasutades seejuures koodsõnu. Seda, kas ja mida saame selle info pinnalt edasi teha, ei saa me veel hetkel kommenteerida.

Mööname, et politseinik, kes mehe surma põhjuste selgitamisega tegeles, võinuks juhtida kohtueksperdi tähelepanu sellele, et antud juhul oleks õigustatud teha täiendav toksikoloogiline ekspertiis. Ilmselt poleks see küll kaasa toonud kellelegi süüdistuse esitamist, kuid juhul, kui veres oleks olnud vastava mürgi tunnused, oleks saanud küsida ekspertidelt arvamuse, kas mürk võis soodustada südamerikke avaldumist. Toksikoloogilise ekspertiisi läbiviimist oleks saanud taotleda ka lähedased, kuid seda sai teha aja jooksul, mil mehe vereproovi säilitati (kaks kuud).

On äärmiselt kahetsusväärne, et selline juhtum üldse aset leidis ja inimesed usuvad alternatiivmeditsiini pimesi. Oleme suhelnud ka Terviseametiga ning uurime võimalusi, kuidas saab selliseid alternatiivmeditsiini seansse piirata või vähemalt nende ohtudest avalikkust teavitada. Usume, et ükski mure pole nii suur, et nii äärmuslike ja kontrollimatute ainete manustamine oleks õigustatud.“

Parimat

Ilmar Kahro

politsei pressiesindaja


Kommentaarid

Kommentaare 1
Sinu nimi:*
Telefon:
Kommentaar:*
TAHAN TEADA. 22:22 08. oktoober 2018
MIND HUVITAB,MIS KELL SAI HĂ„IREKESKUS TEATE?