Patendivolinik selgitab: Allan Oolo (Dr) nime patenteerimine on trikitamine

Foto: Erakogu / Allan Gary Oolo / Facebook.com
15:00 02. oktoober 2018
Allikas: Kuuuurija.ee

"Kuuuurija" sai paar nädalat tagasi vihje, et kiropraktik Allan Oolo kasutab endiselt doktori (Dr) tiitlit ja Terviseamet ei saa otseselt selle tiitli kasutamist talle keelata, kuigi mees tegelikult arstiks õppinud pole.

"Kuuuurijaga" võttis ühendust patendivolinik Almar Sehver, kelle sõnul on tegu uskumatu olukorraga. Avaldame siinkohal Sehveri kirja:

Tere

Loen seda uudist ja ei taha oma silmi uskuda, millise ringmängu on riigiasutused selle Dr Oolo kaubamärgi ümber tekitanud: https://kuuuurija.tv3.ee/klipid/uudis/2018/09/11/kuuuurija-allan-gary-oolo-reklaamib-end-taas-doktorina-ja-kutsub-inimesi-protseduuridele/

Fakt on see, et kaubamärgi registreerimisele tahetakse omistada tähendust, mida sellel kuidagi ei ole, sest:

• Kaubamärgi registreerimine ei anna omanikule luba/õigust seda kasutada;

• Kaubamärgi omaniku ainuõiguse peamiseks olemuseks on õigus keelata teistel identse või sarnase kaubamärgi kasutamise (KaMS § 14)

Kaubamärgiteoorias on selle üle arutletud ja diskuteeritud, kuid üldistatult on siiski nii, et tööstusomandiõigus on n.ö negatiivne õigus (teiste hoolsuskohustus seda mitte rikkuda; omaniku õigus keelata lubamatu kasutamine), mitte aga positiivne õigus (luba/litsents riigilt kaubamärki kasutada).

Seega on õige Terviseameti juba varasem seisukoht, et Dr Oolo kasutamise üle tuleb otsustada meditsiini õigusest tulenevalt ja lähtuda Dr. kasutamise üldistest reeglitest. Kaubamärgiregistreering ei muuda siin mitte miskit. Tarbijakaitseametil pole mingit vajadust selgitada „kaubamärgiregistreeringu õiguspärasust“ – kaubamärk võib olla registreeritud  (kaubamärgiseaduse kohaselt) õiguspäraselt, kuid selle kasutamise kriteeriumid tulenevad juba meditsiiniõigusest.

Praktilisest küljest – Patendiamet saades kaubamärgitaotluse „Dr Oolo“ vms ei hakka kunagi taotlejalt nõudma dokumente doktorikraadi vms kohta, sellisel juhul võtaks registreerimine juba terve igaviku ja oleks ülimalt bürokraatlik. Ülemaailmselt, lähtutakse siin ikka taotleja heausksuse presumptsioonist. Lisaks taotlemise ajal võib ettevõttel doktor olemas olla, järgmisel päeval enam mitte, kuid märk on registris …. Seega ei saa sellele registreeringule taolist tähendust omistada ja kui ka taotleja on registreerinud kaubamärgi, mis eluliselt on eksitav, siis seda ei saa lihtsalt sellisel viisil kasutada, enamat ei miskit.

Lisaks tagantjärgi saab kaubamärki tühistada vaid asjast huvitatud isik, ja seda ka kohtu (Harju Maakohus, tsiviilhagi) kaudu – kes seda hakkaks tegema ja kas kohus peaks teda asjast huvitatud isikuks.

Lugupidamisega,

Almar Sehver patendivolinik


Kommentaarid

Kommentaare 0
Sinu nimi:*
Telefon:
Kommentaar:*
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!