Müügist tagasi kutsutud ohtlikud ja populaarsed laste turvatoolid on endiselt kuum kaup

Foto: Emmedeklubi.ee
14:04 21. september 2018
Autor: Tuuli Mäemat
Allikas: Kuuuurija.ee

„Kuuuurijale“ saabus vihje anonüümseks jääda soovinud kodanikult, kes on mures, et Tarbijakaitseameti poolt ära keelatud laste turvatoolid liiguvad jõudsalt järelturul.

Lugu selle kohta, miks ja kuidas Tarbijakaitseamet Brittoni müüdavad turvatoolid ära keelas on nähtav siit:

http://www.emmedeklubi.ee/Vaikelaps/tarbijakaitseamet-otsustas-et-turvatool-brittoni-3-way-turvatool-on-toepoolest-ohtlik-8464/.

 “Kogu lugu sai alguse juba eelmisel aastal, mil ettevõte eitas turvatoolide kasutuskõlbmatust ja ähvardas teema algatajat ka kohtuga, kohtuasi on hetkel käimas. Link selle kohta on leitav siit: https://www.err.ee/601842/50-000-eurone-noue-facebookis-kritiseerimine-voib-kalliks-maksma-minna,”nendib kodanik. “Tarbijakaitseameti otsuse valguses on selle ettevõtte puhul tegu küünilise nähtusega, kes müüvad teadlikult lastele ohtlikku turvavarustust,” lisas kodanik, keda teeb murelikuks see, et ehkki ettevõte on lõpuks ohtlikud turvatoolid turult ära korjanud, liigub neid järelturul usinalt.

“Ettevõttel peaks olema kohustus kutsuda tagasi kõik varem müüdud tooted, mida nad endiselt ei ole teinud. Arvestades kajastust, mille sai kaela Kaisa Alusali, ei ole see normaalne, sest kohtumenetlus on endiselt käimas. Leian, et Britton peaks vabandama oma käitumise eest,” usub kodanik. Ta toob veel välja, et neidsamu ja teisi Brittoni toole koos logoga sai tellida ka näiteks tuntud Hiina platvormilt Aliexpressist.

Küsisime selgitust Brittoni esindajalt, kes selgitas olukorda alljärgnevalt:

Speli Baltic OÜ on veendunud oma toodete turvalisuses ja ohutuses.  Kõigile toodetele on väljastatud Euroopa Liidus kehtivad turvasertifikaadid.

Selgitan asjaolusid seoses saadetud vihjega.

Küsimus on 3Way nime kandvast turvatoolis, mida lasime toota aastatel 2103-2015. Igal turvatoolil on oma tüübikinnituse number ja sellele on väljastatakse ka vastav tüübikinnituse sertifikaat, mis meil oli-on  täiesti olemas.

Turvatooli testid on tehtud Dekra ja TÜV laboratooriumite poolt Euroopa Liidus. Iga test kehtib üks aasta. Igal aastal on vaja turvatooli uuesti testida. Seda on meie puhul ka tehtud. Väga levinud on, et sama tüübikinnituse numbriga turvatooli turustavad erinevad ettevõtted oma kaubamärkide all.

Näiteks 3Way-ga sama tüübikinnituse numbrit kandvaid turvatoole on  Euroopa Liidus müüdud ja ka veel praegu müügis vähemalt 6 erineva kaubamärgi all (Suurbritannias, Hispaanias, Saksamaal, Poolas, Eestis, Lätis. Leedus jne.) Neid ei ole tagasi kutsutud.

2016. aastal ei läbinud 3Way turvatooliga sama tüübikinnituse numbrit  kandev Mamas & Papas turvatool Suurbritannias kordustesti (kasutades grupp I-na) ja kutsuti seetõttu tagasi. Suurbritannia Tarbijakaitseameti seisukoha järgi ei kuulu teiste  kaubamärkide all sama tüübikinnituse numbrit kandvad turvatoolid  tagasikutsumisele.

Oleme saanud vastava hinnangu ka Suurbritannia Tarbijakaitselt (Trading  Standard Office). Meil on olemas ka ette näidata kirjavahetus nendega.  Kahjuks on Mamas & Papas tagasikutsumise teates kirjas "all before March 2016", täpsustamata täpseid tootmiskuupäevi ja seeriaid ning ainult sellele argumendile toetudes on Eesti Tarbijakaitseameti seisukoht, et kõik sama tüübikinnituse numbrit kandvad turvatoolid peab tagasi kutsuma.

Sellise põhjenduse alusel oleme saanud ka vastava ettekirjutuse. Ettekirjutuse oleme Halduskohtus vaidlustanud, sest oleme kindlad, et Eesti Tarbijakaitseamet ei ole oma ettekirjutuses lähtunud korrektsetest argumentidest.

Juhin tähelepanu, et olenemata vaidlustamisest Halduskohtus ning  edasisest võimalikust kohtuotsusest, peab ettekirjutuse saaja asuma seda täitma.

Oleme Tarbijakaitseametile esitanud 3Way turvatooli tagasikutsumise  kava. Tarbijaid saame informeerida peale selle kinnitamist Tarbijakaitseameti poolt.

Lõpliku otsuse teeb Halduskohus. Nagu mainisin oli turvatool meil tootmises 2013 - 2015 ja tarbijale ei ole see juba pikalt kättesaadav olnud. Ilmne liialdus ja soov kallutatusele on vihje andja väide, et ettevõte müüb ohtlike tooteid.

Otsustasime küsida kommentaari ka Tarbijakaitseametilt:

 “Tarbijakaitseamet on teinud Speli Baltic OÜ-le ettekirjutuse Britton 3 way tüübikinnitusnumbriga E8 04 44596 ja tootmisajaga enne 2016. a märtsi tagasikutsumiseks. Tarbijakaitseametile teadaolevalt ei kanna teie viidatud T-Way turvatoolid sama tüübikinnitusnumbrit. Kui tarbija kahtlustab, et tema tool on ohutusele mittevastav sama tool, peaks uurima oma toolil kirjas olevat tüübikinnitust ja tootmisaega. Soovi korral saate täpsemat infot ettekirjutusest nr EK-TTO-2018-00068 https://www.tarbijakaitseamet.ee/et/ametist/menetlused. Lisame veel, et igaühel on RAPEX infosüsteemi kaudu võimalik tutvuda toodetega, mis on EL riikides tunnistatud ohtlikuks https://www.tarbijakaitseamet.ee/et/ettevotjale/rapex,” sõnas Pille Kalda, Tarbijakaitseameti kommunikatsiooniekspert.

„Kuuuurija“ loodab, et ohtlike turvatoole enam järelturul ei liigu!


Kommentaarid

Kommentaare 0
Sinu nimi:*
Telefon:
Kommentaar:*
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!