KINDLUSTUSE ABC: MIDA TEHA KUI KEEGI KAHJUSTAB SU AUTOT JA LAHKUB?

Foto: Eva Ligi
12:15 05. juuli 2018
Allikas: Kuuuurija.ee

Kuuuurija“ poole pöördus taas murelik kodanik, kelle sõiduki küljest sõideti eelmisel nädalal (kortermaja parklas) küljest ära peegel. „Kuuuurija“ aitab selgitada, mida teha siis kui sõiduk saab kahjustatada ja süüdlane on juba sündmuskohalt lahkunud. Olukorda aitab selgitada Eesti Kindlustusseltside Liidu juhatuse liige Andres Piirsalu.

Mis juhtub kui kahju tekitaja lahkub sündmuskohalt?
Selle tagajärjel riskib inimene lisaks trahvile ja väärteomenetlusele veel rahalise nõudega kindlustusandjalt, mis võib olla trahvist palju suurem- kindlustusandja hüvitab sel juhul kannatanule kahju ja küsib selle koos käsitluskuludega sündmuskohalt lahkunud põhjustajalt tagasi.
Mõnikord arvatakse ekslikult, et kahju põhjustamise järgselt tõuseb kindlasti ka kindlustusmakse, mistõttu võib tunduda majanduslikult kasulikum sündmuskohalt lahkuda. See ei pruugi sugugi nii olla aga kui sündmuskohalt lahkunud kahju põhjustaja siiski tuvastatakse, riskib ta igal juhul rahaliselt palju suuremate summadega.

Andres Piirsalu nendib, et igal juhul oleks mõistlik ennetada olukordasid, kus kahju võib tekkida.
Üheks ennetusmeetodiks on mitte parkida sissekäigu ette. Näiteks kaubanduskeskustes ei pea tingimata otsima parkimiskohta sissepääsu lähedal. See on enamasti kõige tihedamalt täis pargitud ja oht enda sõiduki kahjustamiseks on samuti suurem. Natuke kaugemale parkides võib risk enda sõiduki kahjustamiseks olla väiksem.

Kui ennetamiseks võimalusi napib, õnnetus on juba juhtunud ja kahju põhjustaja on sündmuskohalt lahkunud, tuleb pöörduda politseisse ja võtta ühendust parkimiskoha haldajaga (n. kaubanduskeskuse parklas) eesmärgiga välja selgitada, kas on säilinud mingit informatsiooni toimunust (n. kaamerasalvestuse vahendusel). Samuti võib uurida, kas leidub ehk kohapeal mõni juhtunu tunnistaja ning paluda temalt seletust ja kontakte.

Kindlasti tuleb kohe esimesel võimalusel teha kahjustatud sõidukist, ja kui on olemas, siis ka kahju põhjustaja sõidukist fotod (ideaalis ka sellises vaates, et sõidukeid enne pildistamist paigast ei liigutata ning siis veel eraldi pildid sõidukite vigastustest). Fotod tuleks teha mõlema kahjustatud sõiduki nurkade poolt e. kui on kahjustatud näiteks sõiduki parem esitiib, tuleks pildistada parema esimese nurga poolt nii, et peale jääb terve parem kahjustatud külg ja sõiduki kogu esiosa koos numbrimärgiga ning siis parema tagumise nurga poolt nii, et fotole jääb tervenisti kahjustatud parem külg ning samaaegselt ka terve tagakülg koos tagumise numbrimärgiga. Kui on tegemist välismaa sõidukiga, tuleks lisaks kahjustatud sõidukile teha foto ka sõiduki dokumentidest (kindlustuspoliis ja registreerimistunnistus).
 

Kui kahju põhjustaja on tuvastatud, võib üldjuhul pöörduda enda liikluskindlustuse kindlustusandja poole (ei pea otsima kahju põhjustaja kindlustusandjat) ning kahjuteate ära vormistada. Seda saab enamasti teha ka elektrooniliselt liikluskindlustuse kindlustusandja kodulehel või elektronposti teel. Kui kahju põhjustajat ei õnnestu tuvastada ja keegi õnnetuses vigastada ei ole saanud, tuleb pöörduda vabatahtliku sõidukikindlustuse kindlustusandja poole. Sealt saab siis juba edasised tegutsemisjuhised.

Kui kahju ei ole nii suur, et sõiduk enam ei liigu (mida parklates toimunud õnnetuste tagajärjel tavaliselt ei juhtu), suunab kindlustusandja kannatanu remonditöökotta, kus asi vormistatakse lõplikult ning sõiduk tehakse korda. Kahjuteate vormistamisel on oluline põhimõte, et mida rohkem teavet juhtunu kohta saab kindlustusandjale esitada, seda kiiremalt ja sujuvamalt saab juhtumit menetleda. Tänapäeval on nii, et kogu vajaliku informatsiooni olemasolul menetletakse kindlustusjuhtum päeva- paariga ära ja saate oma sõiduki juba remonti viia kohe kui remonditöökojal aeg vabaneb. Keerulisemate ning raskemate kahjudega seotud juhtumitega läheb muidugi mõnikord rohkem aega. Eriti siis, kui juhtumis on ka keegi vigastada saanud ja asjaolusid peab uurima politsei.

Tasub ka tähele panna, et kui inimvigastusi ei ole ning kahju põhjustaja jääb tuvastamata, saabki abi ainult vabatahtlikust sõidukikindlustusest. Liikluskindlustus on vastutuskindlustus, mis katab kannatanule tekkinud kahjud kahju põhjustaja eest aga kui kahju põhjustaja ei ole teada, siis jääb ka selgusetuks, kes vastutab. Seetõttu on eriti oluline pöörata tähelepanu ka kahju ennetusele vältimaks olukordi, kus kahju põhjustajat üles ei leitagi.

Suures plaanis tasub ennetuslikul eesmärgi otsida ka parkimiseks ohutumaid kohti ja piirkondi. Selles võib abiks olla ka liiklusõnnetuste veebikaart Eesti Kindlustusseltside Liidu kodulehel:
http://kindlustus.maps.arcgis.com/apps/Viewer/index.html?appid=abd977aeea074631845cc67bfc3da87d


Kommentaarid

Kommentaare 0
Sinu nimi:*
Telefon:
Kommentaar:*
Ole esimene ja lisa oma kommentaar!