TALLINNA KESKTURUL KAUBITSETAKSE ILLEGAALSELT LOOMADEGA

14:30 02. juuli 2018
Autor: Katrin Lust
Allikas: Kuuuurija.ee

Täna hommikul saabus "Kuuuurijale" vihje, kuidas sel nädalavahetusel kaubitseti Tallinnas, Keskturu väravate juures loomadega, kes ei pälvinud oma omanikult just kõige paremat hoolitsust.

"Ma nägin, et osa koeri oli kastis ja ma küsisin, kas te müüte neid? Müüja vastas, et ta annab neid lihtsalt ära tasuta," rääkis eile Keskturu juures käinud Helena Kuhi. Naine lisab, et seda öeldi tema meelest müüja poolt ilmselt niisama suusoojaks, et loomade ebaseaduslikust müügist ei tekiks turul probleeme.

"Kui ma teatasin, et võtan need tasuta antavad koera pojad endale, virutas naine aga vihaselt jalaga vastu kasti nii, et loomakesed lendasid sealt välja ja niutsusid," ütles Kuhi. Naine ei suutnud sellist loomade kohtlemist pealt vaadata. Samuti sai ta aru, et loomakesed olid kastis vaktsineerimata ja kiibistamata ning koera pojad pärinesid erinevatest pesakondadest.

"Koha peal aga selgus, et samal naisel, kes loomi müüs oli autos veel neid, tegemist oli ühe pesakonnaga. Tagaistmel olid veel üks väike koer ja üks pisike kiisu. Omanik väitis, et see on tõupuhas Briti kass," kirjeldab Kuhi eilseid sündmusi. Ta ei suutnud uskuda, et auto aknad olid päikselise ilmaga kinni ja loomadel puudus autos ka vesi.

"Seda, mida ma koha peal nägin, seda on raske kirjeldada. Igal juhul oli näha, et need inimesed ei kohelnud neid loomi nii nagu oleks pidanud. Loomadel puudus autos vesi, nad olid loiud ja sellel naisel oli neist ükspuha," märkis "Kuuuurija" poole pöördunud naine.

"Kuna olukord koha peal oli õõvastav, siis kutsusin politsei. Kaks politseinikku tulid kohale, aga nad ei osanud selles situatsioonis mitte midagi teha ja hakkasid hoopiski netis surfama ja uurima loomade ja nende müügiga seotud seadusi. Nad küsisid ka müüja dokumente, aga müüja vastas et tal pole neid kaasas. Jaoskonda nad teda ei viinud ja minule teatas politsei, et ma pean hoopiski ise saama ühenduse Veterinaar -ja Toiduametiga. Viimane aga oli ju pühapäeval suletud..." kurtis loomade ebainimlikku kohtlemist pealt näinud Kuhi.

"Kuuuurija" helistas Harjumaa Veterinaarkeskuse juhatajale, Vladimir Vahesaarele, kes oli kõne toimumise hetkeks juba eilsete sündmustega kursis.

"Helena oli teinud internetti postituse ja mulle saadeti see. Nii, et jah ma olen eile Keskturul toimunuga kursis," märkis Vahesaar.

"Kui see kõik tõesti nii toimus nagu naine kirjeldab ja müüdavatel loomadel ei olnud vaktsiine ega kiipe, siis ei ole see kindlasti lubatud tegevus ja tuvastatakse rikkumine," ütles Vahesaar "Kuuuurijale".

Kuid siin on nüüd üks suur AGA. Nimelt tegi Helena Kuhi õigesti, kui kutsus kohale politsei, kelle ülesanne on koha peal fikseerida olukord ja tuvastada isik, kes loomadega kaubitses ning need andmed seejärel edastada Veterinaar- ja Toiduametile, kes algatab selle põhjal uurimise.

"Vähemalt tänase päeva lõunani ei ole minuni politsei poolt veel selle intsidendi kohta midagi laekunud. Võib-olla nad saadavad veel.." ütles Vahesaar, kellel on raske hetkel seda lugu uurida, kuna ta ei tea ei müüja nime ega kontaktandmeid.

"Tallinnas ja Eestis näeb kord ette, et kõik loomad peavad olema identifitseeritavad ja neil peab olema tehtud marutaudi vaktsiin. Kui seda ei olnud, siis on toime pandud rikkumine, mida tuleb menetleda," ütles Vahesaar.

Harjumaa Veterinaarkeskuse juhataja Vladimir Vahesaare sõnul tegi Helena Kuhi omalt poolt kõik õigesti ja taolistel puhkudel tulebki ühendust võtta politseiga või siis nädala sees Veterinaar- ja Toiduametiga.

Vahesaar lubas uurida, kas politsei fikseeris olukorra ja neil on olemas ka müüja andmed. Ka loomade ebaseaduslikku müüki pealt näinud Helena lubas ühendust võtta Veterinaar -ja Toiduametiga ja anda omalt poolt kõik, et loomadega kaubitsenud naine peab oma tegude eest vastutama.

"Küsimus ei olegi niivõrd selles, et neid seal turuväravas müüdi, vaid selles kuidas neid koheldi. Et müüja lõi kasti jalaga ümber ja hoidis loomi palavaga kinnises autos ilma veeta. Mina ei usu, et neil olid vaktsiinid ja kiibid ja mul on kahju, et politsei seda naist ei tuvastanud ja teda jaoskonda ei viinud," ütles koha peal viibinud naine.

"Kuuuurija" paneb südamele- kui te näete inimesi, kes tegelevad ebaseadusliku loomade müügiga, siis palun võtke ühendust kindlasti Veterinaar- ja Toiduametiga või politseiga, kes peab koha peal olukorra fikseerima, et Veterinaar- ja Toiduamet saaks teha edasisi samme ning alustada juhtunu uurimist.

VAATA LINKI: Kaubandustegevuse seadus


Kommentaarid

Kommentaare 1
Sinu nimi:*
Telefon:
Kommentaar:*
Taril Teivas 16:36 04. juuli 2018
Oou my God!